Keren Rashi
חיפוש  חיפוש
החינוך המדעי בגליל עולה כיתה

[27.3.14] המרכז האקדמי לנוער במכללת תל חי חגג בשבוע שעבר את חנוכת בניין קרסו למדע, מבנה חדש ובו ארבע מעבדות שיתווספו לשתיים הקיימות ויאפשרו הרחבה ניכרת של היקף הפעילות.


בטקס חנוכת הבניין השתתפו בני משפחת קרסו, שתמכה בפרויקט לצד קרן רש"י ומשרד החינוך.


מאז פתיחת המרכז האקדמי לנוער לפני כחמש שנים, גדל מספרם של תלמידי התיכון המשתתפים בתכניות השונות מ-400 ל-8,000, מתוכם 2,000 בתכניות עומק המשלבות התנסות בתהליכי חקר. הצלחה מרשימה זו הובילה להקמתם של שני מרכזים נוספים – במכללות האקדמיות כנרת וצפת – במסגרת יוזמה אזורית לקידום החינוך המדעי בגליל המזרחי.

הדפס
מרכז ייעודי לנוער שוחר מדע מוקם בדרום

[24.3.14] השותפים לפרויקט מרכז חוסידמן לנוער שוחר מדע הניחו אתמול את אבן הפינה לבניין, אשר מתוכנן להפתח באוניברסיטת בן-גוריון בשנת הלימודים תשע"ו.


המרכז הוא יוזמה משותפת של קרן רש"י, משרד החינוך ועיריית באר שבע, שקרמה עור וגידים בזכות תרומתה של קרן דניאל (מייסודה של משפחת חוסידמן) ותמיכתה המלאה של האוניברסיטה עצמה.


המבנה יוקם במקום מרכזי בקמפוס, סמוך לכניסה הראשית לאוניברסיטה, ויכלול מעבדות הנדסה, מעבדות למדעי החיים, כיתות לימוד, אודיטוריום וחללים ללמידה בלתי פורמלית ומפגש בין תלמידי תיכון, סטודנטים וחוקרים. בנוסף לתשתיות הפיזיות המתקדמות, המרכז ייהנה מסגל איכותי של מרצים וסטודנטים מהאוניברסיטה, וללא ספק יהווה מודל מוביל למעורבותה של האקדמיה בקידום לימודי המדע והטכנולוגיה במערכת החינוך.

צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון

הדפס
הטכנולוגיה שמקרבת לבבות

[16.3.14] קבוצת הרובוטיקה של ירוחם (אשר נהנית מתמיכת קרן רש"י) משתתפת כבר חמש שנים בתחרות של ארגון FIRST וזוכה להישגים מרשימים. השנה הם החליטו לתרום מנסיונם לשכנים בכסייפה. כחלק מהפעילות המשותפת הם עסקו גם בתרומה לקהילה, והעבירו יחד סדנאות טכנולוגיה בגני הילדים בכסייפה.

בכתבה באתר Ynet מספרים הקפטנים של שתי הקבוצות על חוויותיהם משיתוף הפעולה המיוחד.

איוב נבארי מכסייפה: "למדתי הרבה דברים טובים – מהי עבודה בצוות וכיצד מפתחים יצירתיות. והכי חשוב שזה נתן בי כוח ללמוד, למרות העוני והחיים הקשים שלנו."

אורי הילדיסהיימר מירוחם: "אני מרגיש שהלמידה הייתה הדדית, אנחנו העברנו להם ידע מכני ותוכנתי והם הקנו לנו את ההבנה שגם בצד השני, בניגוד לסטיגמות, יש חבר'ה ממש טובים."

צילום: יהודה עיטם

הדפס
מנכ"ל חדש לעמותת מעשה

[19.1.14] חילופי מנכ"לים בעמותת מרכז מעשה: יוסי מלכה (משמאל) נכנס לתפקיד במקומו של מיקי נבו, שמונה לסמנכ"ל בכיר למו"פ ויזמות בקרן רש"י.


ליוסי רקורד עשיר בעשייה חברתית-ציבורית; הוא בעל תואר ראשון במדעי החברה מאוניברסיטת חיפה ותואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית. עד לאחרונה הוא כיהן במנכ"ל המכללה האקדמית תל-חי, ולפני כן היה מנכ"ל עמותת אקי"ם.


עמותת מרכז מעשה פועלת לקידום שוויון הזדמנויות ופיתוח מנהיגות בקרב צעירי הפריפריה באמצעות תכניות התנדבות. היא הוקמה בשנת 2004 על ידי מיקי נבו, שקיבל על כך תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב, ופועלת כעת כעמותת בת של קרן רש"י.


אנו מאחלים לשניהם הצלחה רבה בתפקידיהם החדשים!

הדפס
תכנית מגשימים פותחת שנה רביעית


[13.1.14] למעלה מ-400 בני נוער המשתתפים בתכנית "מגשימים" התכנסו באוניברסיטת תל אביב לטקס פתיחת השנה, שהתקיים בנוכחות שר הביטחון והרמטכ"ל. (צילום: עודד פרץ)


התכנית מיועדת לפיתוח מומחיות בתחומי הסייבר והמחשבים בקרב תלמידי תיכון מצטיינים בפריפריה, אשר ישתלבו עם סיום לימודיהם ביחידות העילית הטכנולוגיות של אמ"ן, ובהמשך יהוו כוח מניע בתעשיית ההיי-טק של ישראל.


תכנית מגשימים החלה באוגוסט 2010 במתכונת פיילוט ופועלת זו השנה השנייה כתכנית לאומית בשיתוף עם מטה הסייבר הלאומי, משרד הביטחון, משרד החינוך ומפעל הפיס. במסגרת זו היא הולכת ומתרחבת, הן במספר החניכים והן בפריסה המרחבית הכוללת כעת עשרה מוקדים, ממכללת תל חי (קרית שמונה) ועד באר שבע.


בשנה שעברה סיימו את לימודיהם בתכנית עשרות בוגרים, שכולם נקלטו במערך הטכנולוגי של צה"ל.


"מהפריפריה לזירת הסייבר": כתבה באתר Israel Defense

הדפס
שמו את הסמים מאחור

[5.12.13] כפר "רוח מדבר", קהילה טיפולית ראשונה מסוגה באזור הדרום לגמילה מסמים ואלכוהול, ציין השבוע את טקס הבוגרים הראשון שלו בהשתתפות נציגי משרד הרווחה, הרשות למלחמה בסמים, המועצה האזורית רמת נגב וקרן רש"י.


בטקס המרגש דיבר גם אחד הבוגרים שאמר: "כל חיי הייתי כלוא בתוך עצמי, חסר אמונה, חסר תקווה וחסר טעם לחיים. רק כשהגעתי למקום הזה הבנתי שאני לא לבד בסירה הזו".


התכנית פועלת מזה שלוש שנים ועד היום סיימו אותה בהצלחה 35 מטופלים, גברים ונשים. הם משולבים כיום במקומות תעסוקה שונים ומנהלים חיים עצמאיים, תוך יישום הכלים שרכשו בטיפול. חלקם ממשיכים להגיע מעת לעת לכפר כדי להפגש עם אלה הנמצאים בתחילת הדרך ולחזק אותם.

הדפס
העוצמה שבשותפות

[2.12.13] אנו מזמינים אתכם לצפות בהרצאה קצרה (באנגלית) של רונית סגלמן, סמנכ"ל שותפויות בקרן רש"י, המתארת את גישת הקרן לעבודה עם שותפים כדרך להשגת שינוי משמעותי ובר-קיימא.


רונית דיברה במושב בנושא "הפילנתרופיה בישראל פורצת דרך חדשה" במסגרת הכנס השנתי של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה שנערך בירושלים בחודש שעבר.

הדפס
דו"ח פעילות חדש

קראו סקירה של פעילות קרן רש"י בשנתיים האחרונות

הדפס
פותחים שולחן

[10.11.13] אנו שמחים לבשר כי מרכז מעשה, עמותת בת של רש"י המתמחה בתכניות התנדבות ומנהיגות צעירה, נבחר להשתתף בשולחן העגול המשימתי הבין-מגזרי של משרד החינוך.


השולחן העגול הוא חלק ממהלך בו פתח משרד החינוך לבחינת הקשרים והשותפויות עם עמותות, קרנות פילנתרופיות וארגונים עסקיים. הוא מורכב מ-32 חברים, מחציתם נציגי הממשלה והשלטון המקומי, והשאר נציגי ארגונים מהמגזר השלישי והשני אשר מעורבים במימון, פיתוח והפעלה של תכניות במערכת החינוך.

השולחן יפעל במהלך שנת תשע"ד במטרה להביא להסדרת התכניות הפועלות במערכת החינוך תוך השגת הסכמות בין השותפים השונים.

הדפס
הקמפוס למקצועות המודיעין יוצא לדרך

[7.11.13] בטקס שנערך אתמול (ד') הונחה אבן הפינה של קמפוס מקצועות המודיעין בבאר שבע בהשתתפות מנכ"ל משרד הביטחון, ראש אמ"ן, ראש עיריית באר שבע, ובכירי קרן אדליס וקרן רש"י.


בקמפוס, המתוכנן להיפתח בסוף 2016, יקבלו בני נוער הכשרה טרום צבאית במקצועות המודיעין תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. קרן רש"י תהיה הגוף המתכנן והמבצע של הפרויקט, אשר צפוי להביא להגדלה משמעותית במספר המתגייסים לחיל המודיעין מאזור הדרום.


הפרויקט הינו פרי יוזמה משותפת של משרד הביטחון, אגף המודיעין בצה"ל, קרן רש"י ועיריית באר-שבע (שהקצתה את הקרקע להקמתו) במסגרת התכנית הלאומית להעברת בסיסי צה"ל לנגב. בדבריו בטקס הדגיש מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל.) דן הראל את הפוטנציאל הטמון במהלך: "במעבר לנגב מסר כפול ומכופל – לא רק מעבר של מתקנים ואנשים, כי אם העשרתו באיכות אנושית בלתי רגילה".


מניחים את אבן הפינה (מימין): מנהלת קרן אדליס, רבקה בוקריס; יו"ר קרן רש"י גבי אשכנזי והנשיא הוברט לוואן; ראש מנהלת מעבר אמ"ן לנגב, אל"מ רענן יוקר; ראש עירית באר שבע, רוביק דנילוביץ'נציגי משרד הביטחון, אמ"ן, קרן אדליס וקרן רש"י עם מגילת היסוד של הקמפוס

הדפס
להרגיש בבית

[6.11.13] כפר הנוער בן שמן חגג השבוע את השלמתו של "בית אדליס", מבנה מגורים חדש לילדי הפנימיה שהוקם בזכות תרומתה הנדיבה של קרן אדליס מצרפת ובניהול מחלקת הבניה של קרן רש"י.


המבנה הדו-קומתי מיועד ל-36 ילדים בשכבות ז'-ח', וכולל 12 חדרי שינה עם שירותים צמודים, מטבחון וחדר אוכל, וכן מועדון וחדר פעילות מצויד במחשבים בכל קומה.


קרן אדליס הוקמה על ידי אנדרי דלורו ז"ל, מהנדס ויזם מצליח שהקדיש את מירב הונו למטרות פילנתרופיות. היא מהווה הקדש ציבורי שמטרתו לפעול לרווחת העם היהודי בישראל ומחוץ לה במגוון תחומים, ביניהם חינוך והשכלה גבוהה, מחקר אקדמי, רפואה, תרבות ועוד.

הדפס
התחלה טובה

[4.11.13] למעלה מ-40 רופאי ילדים מכל רחבי הארץ משתתפים בקורס ראשון מסוגו המתמקד בבעיות התפתחותיות והתנהגותיות בילדים. הקורס מיועד לרופאי ילדים בקהילה ומטרתו להעמיק את הידע בבעיות שכיחות איתן מתמודדים הורים לילדים בגיל הרך כמו הפרעות שינה, אכילה והאכלה, הרטבה ועוד.


כפי שמעידים משתתפי הקורס, גם אם היום מקבלות שאלות אלו מענה חלקי מרופאי הילדים, זהו מענה המתבסס לעיתים קרובות על "תחושת בטן" במקום על ידע מקצועי. זאת מכיוון שאין כמעט התייחסות לנושאים אלה במהלך ההכשרה של רופאי הילדים, הנעשית רובה ככולה בבתי החולים ומתרכזת בבעיות הילד המאושפז.


הקורס יימשך 7 חודשים ויכלול הרצאות, דיוני מקרה בקבוצות קטנות וסימולציות באמצעות שחקנים. בסיומו יוכלו הבוגרים לזהות ולבצע הערכה ראשונית של מגוון בעיות התפתחותיות, לייעץ להורים בהתמודדות עם הקשיים ולסייע בהפניית הילדים הזקוקים לכך לאבחון וטיפול מקצועי.


הקורס הוא פרי יוזמה של פרויקט "גושן" בשיתוף עם קרן רש"י. גושן הוא מיזם משותף של בית החולים לילדים של הדסה, האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, החברה הישראלית לרפואת ילדים אמבולטורית, משרד הבריאות וקופות החולים, שמטרתו להוביל שינוי מהותי בתחום הטיפול בילדים בקהילה באמצעות פיתוח והטמעה של תכניות הכשרה חדשות, הקמת מרפאות ייעודיות, מחקר וקידום המודעות לחשיבות המניעה וההתערבות המוקדמת בגיל הרך.

הדפס
קפה מארג - מקום מיוחד בגליל

[9.9.13] מטיילים בצפון? בקפה מארג שבכפר ורדים תוכלו לאכול מול הנוף הירוק, לבקר בסדנאות אמנות וגם לתרום לשילובם של אנשים בעלי צרכים מיוחדים בקהילה.


קפה מארג הינו מסעדה חלבית כשרה בה עובדים אנשים בעלי מוגבלויות, הן במטבח והן בשירות ובמלצרות. בתוכו פועלת גלריה המציגה למכירה את עבודותיהם של המשתקמים במקום ושל אמנים מקומיים. כל ההכנסות הן קודש לרווחתם של המשתקמים.


מאר"ג הוא מרכז ייחודי המציע לאנשים בעלי צרכים מיוחדים תעסוקה שיקומית יצירתית בסדנאות של אמנות שימושית ודקורטיבית, לצד אמנים מהאזור. הוא הוקם ביוזמתה של עמותת כוכב הצפון ובתמיכת קרן רש"י ושותפים נוספים.


קראו על בית הקפה באתר rest

למידע נוסף צפו בסרטון תדמית על מארג או הכנסו לאתר

הדפס
בגרות בהצטיינות

[3.9.13] אנו גאים לברך את ניסים כהן, מנכ"ל עמותת יכולות, שנבחר על ידי מגזין The Marker כאחד מ-100 האנשים המשפיעים בישראל בשנת 2013, בזכות הצלחתה המוכחת של העמותה בהובלת בני נוער שעמדו על סף נשירה לקראת סיום התיכון עם תעודת בגרות.


בעוד חלקם הגדול של המשפיעים שייכים ל"מועדון ההון-שלטון", ניסים צוין בין עשרת "המערערים" – אנשים שפעילותם מאתגרת מערכות שאינן מתפקדות כראוי ולכן משפיעה לטובה, כגון פילנתרופים, מנהלי עמותות, אנשי מחאה ואחרים המקדישים את מאמציהם לשיפור החברה והכלכלה.


בתכנית הדגל של יכולות, תפנית "סטארט", עמד בשנה שעברה שיעור הזכאות לבגרות בקרב מסיימי י"ב על 65%. אותם תלמידים נכנסו לתכנית בסוף כיתה ט' לאחר שצברו למעלה מ-7 ציונים שליליים וממוצע הציונים שלהם היה נמוך מ-50. במסגרת מיזם משותף עם משרד החינוך שהחל השנה תורחב התכנית בהדרגה לעשרות בתי ספר נוספים בפריפריה.

הדפס
רפואה שלמה לילדים

[1.9.13] המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע חגג בשבוע שעבר את חנוכת האגף החדש למרפאות ילדים, המהווה נדבך חשוב נוסף במערך לרפואת ילדים, מיילדות וגינקולוגיה ע"ש סבן.


עשרות אלפי תינוקות וילדים מכל רחבי הנגב מטופלים מדי שנה ב־22 מרפאות שונות, שצוותן מקיים גם פעילויות חינוך והדרכה במטרה לסייע לילדים ובני משפחותיהם בהתמודדות עם מחלות. בעקבות השלמת האגף החדש הם ייהנו מטיפול בתנאים משופרים הודות לציוד המתקדם ולמבנה המרווח ובעל העיצוב הייחודי.


לטקס חנוכת מרפאות הילדים הגיעו שריל וחיים סבן, שתרמו להקמתן יחד עם קרן משפחת גודמן וקרן רש"י. קרן סבן השקיעה בשנים האחרונות סכום כולל של כ־16 מיליון דולר בהקמת המרכז לרפואת ילדים והמרכז למיילדות של סורוקה, כשקרן רש"י מלווה מטעמה את הפרויקטים, מייעצת ומדווחת לה במהלך התכנון והביצוע כשירות ללא תמורה.

בתמונות:

(למעלה) שריל וחיים סבן חונכים את מרפאות הילדים;

מרכז סבן לרפואת ילדים שנפתח בשנת 2008הדפס
הכוורת מגיעה לאשדוד

[28.8.13] הכוורת – חממת האצה ליזמים עולים ותושבים חוזרים של עמותת גבהים, פתחה מרכז שני באשדוד בעקבות הצלחתה של החממה הראשונה בתל-אביב, שליוותה כבר 28 מיזמי סטארט-אפ של כ-60 יזמים מאז הקמתה לפני כשנתיים.


בדבריו בטקס הפתיחה של המרכז, מנכ"ל עמותת גבהים מיכאל בן סעדון הבטיח ליזמים לעשות כל מאמץ כדי להביא להצלחתם, וקרא להם לתרום בתורם על ידי העסקת עולים נוספים לאחר שיתבססו.

קראו כתבה על התכנית


הכוורת באשדוד תהיה פתוחה גם ליזמים ישראלים, כדי ליצור סינרגיה בין נקודות החוזק של העולים החדשים ושל ילידי הארץ. בסבב הראשון של התכנית משתתפים 14 מיזמים במגוון תחומים, ביניהם:

  • בקר השקיה חדשני המווסת באופן מדויק את עומק ההשקיה ומאפשר חסכון של עד 75% מכמות המים ו-40% מכמות הדשן
  • כלי טיס מהפכני ויעיל בעל יכולת המראה ונחיתה אנכית, שיוכל להחליף את המסוק ולשמש גם לחלק מן הטיסות הנעשות כעת במטוסים
  • פלטפורמה המקשרת בין נותני שירותי הסעה לבין אנשים המתכננים נסיעה ארוכה ורוצים לחלוק את העלות עם נוסעים נוספים
  • אפליקציה נוחה לקנייה מקוונת של מצרכי מכולת, המאפשרת למשתמש לחסוך כסף על ידי השוואת מחירים ונותנת טיפים לבחירה של מוצרים בריאים יותר בהתאמה אישית
הדפס
חבר מעולם אחר

[26.8.13] עם סיום שנת ההתנדבות של קבוצת צעירים בכפר הנוער עוגן קהילתי, מתאר אביה של אחת המשתתפות את רשמיו בכתבה מרגשת על "מעבדה אנושית שחיברה בני קיבוצים, מושבים וערים עם בני נוער מעולמות אחרים".


"העוגן הקהילתי, מסגרת מופלאה לנוער בסיכון, במודל טיפולי-שיקומי ייחודי שמטרתו לסייע להם לעבור את התקופה הקשה בחייהם ולהשתלב בהמשך בחברה.

"לצד העובדים המסורים במקום נשען הכפר גם על כתפיהם של הצעירים והצעירות בשנת שירות, שמשמשים אחים בוגרים לבני הנוער... [המתנדבים] עבדו עם הנערים מחצות היום עד חצות הלילה, ולאחר מכן טרחו בהפקת אירועים בכפר.

"במעבר חריף לתוך החיים היותר מורכבים, [הם מצאו את עצמם] עושים פעולות כמו ליווי נערים לדיון בבית משפט, למרפאה, לחדר מיון ואל אגף הרווחה, ולפעמים גם אל בית הוריהם... בעיקר הם מנסים לגרום לנערים להאמין בעצמם, לתת להם סיכוי אמיתי לממש את הכוח הגלום בהם."


לקריאת הכתבה המלאה בעתון "ידיעות הקיבוץ"

הדפס
מתחילים את המהפכה

[23.7.13] עמותת גבהים ציינה בשבוע שעבר באירוע מיוחד את הצלחתו של מיזם משותף ראשון עם משרד הקליטה להכשרה והשמה של עולים אקדמאיים בתעסוקה איכותית.


במסגרת המיזם בן ששת החודשים השתתף המשרד במימון ארבעה מחזורים של תכנית ההשמה, בהם השתתפו 122 עולים מ-22 מדינות. קרוב ל-70% מהם כבר עובדים במשרות ההולמות את כישוריהם, ועוד היד נטויה.


האירוע איפשר לצוות הבכיר של משרד הקליטה, ובראשו השרה סופה לנדבר והמנכ"ל עודד פורר, לפגוש באופן אישי את משתתפי התכנית בה תמכו.


מנכ"ל גבהים מיכאל בן סעדון קרא בנאומו למשרד הקליטה להמשיך את השותפות כדי לחולל מהפכה בנושא העלייה: "ללא תמיכה ממשלתית, גבהים יכולה לסייע למאות עולים בשנה. יחד עם משרד הקליטה נוכל לסייע לאלפים ולהוביל שינוי דרמטי. אנחנו חייבים לעשות זאת, כי בזכות הכישורים שלהם העולים יבנו את ישראל של מחר."


שרת הקליטה ח"כ סופה לנדבר עם יו"ר גבהים זאב ביילסקי

הדפס
כל אחד יכול בבית ג'אן

[21.7.13] הישג מרשים לביה"ס התיכון המקיף בית ג'אן: 100% זכאות לבגרות בתשע"ג.


על פי תוצאות הבחינות שנמסרו לביה"ס, כל 188 התלמידים שסיימו י"ב השנה זכאים לבגרות, מתוכם למעלה מ-80% בעלי תעודה איכותית העומדת בדרישות הסף של קבלה לאוניברסיטה.


לתכניות תפנית לבגרות של עמותת יכולות יש חלק חשוב בהישג זה: 33 מבין הבוגרים למדו בכיתת "סטארט", ועוד 36 השתתפו בתכנית "מקצוע חסם". לפני תחילת ההפעלה של התכניות בבית הספר, עמד שיעור הזכאות לבגרות על 64.3%.


ישר כוח לכל העושים במלאכה!

בתמונה: ראש מועצת בית ג'אן מעניק תעודה למנחה הפדגוגי מטעם עמותת יכולות, איאד מוהנא, בטקס סיום שנת הלימודים

הדפס
שיעור לחיים

[18.6.13] ברכות חמות ליפה הלוי, מורה למתימטיקה ורכזת תכנית תפנית לבגרות "סטארט" בבי"ס השש-שנתי ע"ש זבולון המר בבת ים, שנבחרה כאחת מששת הזוכים בתחרות "המורה של המדינה" לשנת 2013.


תכנית "סטארט", המופעלת על ידי עמותת יכולות, מתמקדת בתלמידים בעלי הישגים נמוכים במיוחד שעמדו על סף נשירה בסוף כיתה ט', ומעניקה להם הזדמנות להגיע לסוף י"ב עם תעודת בגרות.


בכתבה על המורים המצטיינים (ידיעות אחרונות, 16.6.13), יפה מבטאת את רוח התכנית כשהיא מבקשת שלא להגדיר את התלמידים שלה 'קשים' או 'בעייתיים': "הם מאתגרים; האתגר שהם מציבים בפנינו זה העניין כאן. אלה תלמידים מדהימים עם המון יכולות, והבעיה היא שלא גילו אותן".

בתמונה: יפה הלוי (שלישית מימין) עם שאר הזוכים בתואר "המורה של המדינה"

 צילום:  תומי הרפז, ידיעות אחרונות

הדפס
נוער בחזית הסייבר

[16.6.13] בני נוער הלומדים בתכנית "מגשימים" לפיתוח מיומנויות סייבר הציגו את יכולותיהם בהשתלטות על מחשבים בפני הנשיא שמעון פרס, שהגיב: "אתם הצלחה למדינת ישראל, וסכנה לאלה המסכנים אותנו – אני גאה בכם."


הנשיא נפגש עם הצעירים לאחר נאומו בכנס הסייבר הבינלאומי של סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב, בו דיבר על חשיבות ההשקעה בחינוך ובמדע לשמירת יתרונה האיכותי של ישראל. בכנס השנתי משתתפים נציגים בכירים של תעשיית הסייבר העולמית ומערכות הביטחון, מדענים וחוקרים, לצד קרנות הון סיכון וחברות סטארט-אפ, ודנים בחידושים ובאיומים בתחום הסייבר.


תכנית מגשימים כוללת השנה כ-200 תלמידי תיכון (י'-י"ב) בשישה מוקדים וצפויה להכפיל את היקפה בשנה הבאה.

צילום: מארק ניימן, לע"מ

הדפס
יו"ר חדשה לעמותת יחדיו

[13.6.13] כחלק ממהלך לביסוס יכולותיהן העצמאיות של עמותות הבת של קרן רש"י, נכנסה ד"ר אסתר (אתי) לוצאטו לתפקיד יו"ר הוועד המנהל של עמותת יחדיו.


ד"ר לוצאטו, תושבת עומר ובעלת תואר דוקטור בכימיה מאוניברסיטת בן גוריון, היא שותפה מנהלת במשרד עורכי הפטנטים לוצאטו את לוצאטו, ומשלבת את עבודתה עם שירות ציבורי בתחום החינוך ובתחומים אחרים. בין השאר היא חברה במרכז לקידום ההיי טק בנגב ובפורום הכלכלי של הנגב, ומשמשת כסגנית יו"ר בוגרי אוניברסיטת בן גוריון וכיו"ר ידידי הסינפונייטה הישראלית של באר שבע.

הדפס
ילד אסור, ילד מותר

[26.5.13] לרגל ההעברה של המיזם לטיפול בילדים ובני נוער נפגעי תקיפה מינית לאחריותו המלאה של משרד הרווחה ערכו השותפים כנס ארצי לסיכום הידע שנצבר בשנות הפעלת המיזם.


במסגרת המיזם, המשותף למשרד הרווחה, הקרן לילדים ונוער בסיכון של המוסד לביטוח לאומי וקרן רש"י, הוקמה רשת ארצית של מרכזים טיפוליים לקטינים נפגעי תקיפה מינית.

בכנס, בו השתתפו אנשי מקצוע ומוזמנים מטעם השותפים למיזם, הוצגו ממצאי מחקר ההערכה של הפעילות בשנים 2010-2012.
קראו את תקציר המנהלים של המחקר


 

הדפס
פיזיקאים צעירים

[1.5.13] "כל העבודות הן ברמה גבוהה, וחלקן ניתן לפרסם בעיתונות המדעית" – כך הגיב פרופ' מרק גלר, אחד השופטים בתחרות "פיזיקאים צעירים". "התרשמתי גם מהיכולת של התלמידים לענות על שאלות ולהשתתף בדיון עם השופטים".


התחרות – יוזמה של משרד החינוך (מחוז דרום) ומרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה באוניברסיטת בן גוריון – נערכת זו השנה השניה, והפעם כללה גם תלמידים ממרכזי מדע ומצוינות נוספים שקרן רש"י תומכת בהם ברחבי הארץ, כמו הטכנודע והמרכז האקדמי לנוער במכללת תל חי.


למעלה מחמישים תלמידי י"ב מצטיינים בפיזיקה הגישו עבודות לתחרות. לשלב הגמר הגיעו 24 עבודות, מתוכן זכו 9 במקומות הראשונים בשלוש קטגוריות – 3 בנים ו-6 בנות. בין הזוכים 5 תלמידים מהדרום: באר שבע, קרית גת (2), נתיבות וחורה.


מרכז אילן רמון מציע לתלמידי תיכון הנחיה ברמה גבוהה בביצוע עבודות חקר, ופעילותו
תרמה לעליה ניכרת בשיעור הלומדים פיזיקה לבגרות בהיקף של 5 יחידות במחוז הדרום.

בתמונה: מפמ"ר פיזיקה צביקה אריכא עם חנאן אלסאנע מביה"ס למצוינות במדעים (חורה) שהגיעה למקום השני בפיזיקה תיאורטית

הדפס
מעבירים את הלפיד

[18.4.13] יושבי ראש חדשים בעמותות בת של קרן רש"י: זאב בילסקי מונה ליו"ר עמותת גבהים וג'ימי פינטו ישמש כיו"ר עמותת דרכא.


זאב בילסקי, לשעבר ראש עיריית רעננה ויו"ר הסוכנות היהודית לארץ ישראל וההסתדרות הציונית העולמית, מחליף בעמותת גבהים את יאיר שמיר, אשר ביקש לסיים את תפקידו לאור בחירתו לכנסת ומינויו כשר החקלאות בממשלה החדשה.


בעמותת דרכא נכנס לתפקיד היו"ר ג'ימי פינטו, מנכ"ל אדמונד דה רוטשילד השקעות בע"מ ונשיא עמותת הבנקים הזרים בישראל, במקומו של אלי אלאלוף שסיים לאחרונה כהונה בת 18 שנה כמנכ"ל קרן רש"י.


חברי הוועד המנהל ומנכ"לי שתי העמותות הודו ליושבי הראש היוצאים על תרומתם בהובלת העמותות להישגים מרשימים בפעילותן למען החברה בישראל.


אנו מאחלים ליושבי הראש החדשים הצלחה בתפקידם, ובעיקר במשימה החשובה של ביסוס יכולותיהן המקצועיות והארגוניות העצמאיות של העמותות.


זאב בילסקי (מימין) ויאיר שמיר בישיבת הוועד המנהל של גבהים

הדפס
רש"י עם אובמה

[11.4.13] אנו שמחים לחלוק אתכם אנקדוטה מביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל הקשורה לפעילות קרן רש"י.


במהלך פגישה בין אובמה לנשיא המדינה שמעון פרס ביצעו ילדים את השיר "מחר השמש תזרח" (מתוך המחזמר אנני) בעברית, ערבית ואנגלית. ביניהם היתה ניקול, תלמידת תיכון מבאר שבע המשתתפת בפעילות לנוער שוחר מדע של מרכז אילן רמון, שנבחרה לייצג את המצוינות הלימודית בישראל.


לצפיה בסרטון
כתבה באתר "ישראל היום"

הדפס
הנגב בחזית המדע

[4.7.13] אנו שמחים וגאים לבשר על פתיחתו של פארק קרסו למדע בבאר שבע – מוזיאון מדע יחיד מסוגו בישראל.


את אירוע הפתיחה המרשים כיבד בנוכחותו נשיא המדינה שמעון פרס והשתתפו בו נציגי השותפים להקמת הפארק – קרן רש"י, עיריית באר שבע, משפחת קרסו, משרד החינוך ומפעל הפיס.

צפו בסרטון על הפתיחה החגיגית של הפארק

קראו את הידיעון המיוחד שלנו לרגל פתיחת הפארק

בקרו באתר הפארק: www.sci-park.co.ilהדפס
  דף הבית | צור קשר | כניסת משתמשים | מפת האתר  
בניית אתרים  CDTech